"La Buzau, noi dam ora exacta. Stiri si opinii non stop"
Joi, 19 aprilie 2018, 07:58
SPORT  acum 5 ani

Steaua Bucuresti Liga Europa

Steaua a scris istorie în meciul cu Chelsea Echipa lui Reghecampf a pus la respect campioana Europei

Steaua a scris istorie în meciul cu Chelsea  Echipa lui Reghecampf a pus la respect campioana Europei
STEAUA - CHELSEA 1-0. Rusescu duce Steaua mai aproape de sferturile EUROPA LEAGUE

Steaua a câştigat cu 1-0 partida cu Chelsea din optimile Ligii Europa graţie unui gol din penalty marcat de Raul Rusescu în prima repriză. Calificarea se va decide, însă, la Londra peste o săptămână.

Dacă meciul cu Ajax a fost introdus în sertarul cu „miracole”, partida de aseară cu Chelsea a adus confirmarea: „Steaua e o echipă mare”. Afirmaţia îi aparţine lui Gică Hagi, iar discursul „Regelui” merită a fi luat în seamă.
Echipa de sute de milioane a lui Chelsea a intrat cam pe vârfuri pe teren, trăind probabil cu impresia că meciul va fi „o plimbare în parc”, „a walk in the park” cum spun englezii.Steaua şi-a asumat statutul de a doua favorită, a fost mai muncitoare, mai umilă chiar, căutând să obţină totul din fiecare fază, alergând pentru fiecare centimentru de gazon.

Arbitrul rus n-a ţinut cu Abramovici

După o jumătate de oră în care fiecare echipă şi-a încordat muşchii doar la câteva cornere, Steaua a dat lovitura. A fost o centrare cu exteriorul a  lui Nikolici, şa careBertrand i-a pus o mână în gât lui Rusescu, blocând plonjonul spre minge al atacantului. Rusul Karasov, compatriotul lui Abramovici, a avut tupeul să dea penalty, iar Raul de Ghencea a adus bucuria pe stadion şi în câteva sute de mii de case din România.

Chelsea a reacţionat în minutele rămase până la pauză, cu un şut din careu a lui Beanyoun respins de Tătăruşanu, imitat puţin mai târziu de Torres. Steaua a intrat cu 1-0 la pauză, iar Rafael Benitez se gândea probabil deja cât îi ia să-şi facă bagajele. Aşa că la prima schimbare a apelat la conaţionalul său Mata, „perla” uitată pe bancă, în speranţa că jocul lui Chelsea se va lega mai bine.

Însă roş-albaştrii au absorbit presiunea engleză fără să se precipite, ieşind calm din apărare, cu pase scurte. În plus, Cristi Tănase a avut momente în care putea scoate mai mult din poziţiile de şut pe care le-a avut, Chipciu şi Popa au sprintat în stilul caracteristic, iar Tătărăuşanu a cules orice minge ce a plutit deasupra careului nostru. Abia în ultimele minute englezii ne-au înghesuit puţin în apărare, în corul de fluierături a spectatorilor. Marko Marin, o altă rezervă de lux a londonezilor, a avut o incursiune fulgerătoare în minutul 82, dar „Tătă” i-a refuzat golul egalizator. Un şut al lui Luiz în minutul 84, un altul al lui Latovlevici (87), Lampard a dat şi el pe lângă poartă (89)  şi meciul s-a încheiat cu o victorie imensă pentru Steaua. Succes care ne face să visăm cu ochii deschişi la o calificare magică în sferturile Ligii Europa.

STEAUA a învins deţinătoarea trofeului Champions League, CHELSEA, într-un meci din prima manşă a optimilor de finală ale Europa League. Unicul gol al partidei a fost marcat de Rusescu, în minutul 34, care a transformat un penalty obţinut tot de el. Returul se va disputa la 14 martie, la Londra.

Echipele de start:

STEAUA: Tătăruşanu - Râpă, Szukala, Chiricheş, Latovlevici - Bourceanu, Pintilii - Adi Popa, Chipciu, Tănase - Rusescu. Rezerve: Stanca, Gardoş, Filip, Prepeliţă, Iancu, Tatu, Adi Rocha

CHELSEA: Cech - Ivanovic, Luiz, Terry, Bertrand - Mikel, Lampard - Benayoun, Oscar, Hazard - Torres. Rezerve: Turnbull, Cole, Ferreira, Cahill, Azpilicueta, Marin, Mata

Brigada de arbitri care va conduce această partidă este formată din ruşii Sergei Karasev (centru) - A.Averianov, N.Golubev (asistenţi) - M.Layushkin, A.Nikolaev (adiţionali) - Dmitri Mosiakin (rezervă).